CHOROBY CYWILIZACYJNE - DEPRESJA
,,Aequam memento rebus in arduis serrare mentem non secus in boris"
Pamiętaj zachować spokój umysłu tak w nieszczęściu jak i w powodzeniu.Seneka
Depresja dotyczy ok. 10% populacji. U połowy chorych na depresję nie jest ona nigdy zdiagnozowana! Depresja jest niezależnym czynnikiem ryzyka wystąpienia cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych. Jeżeli do choroby somatycznej dołączy się depresja, to przebieg choroby podstawowej staje się cięższy, pogarsza się rokowanie, wzrasta ryzyko powikłań i zgonu. Znajomość objawów choroby może pomóc nam w podjęciu decyzji o konsultacji z lekarzem.
OBJAWY DEPRESJI wg WHO (Światowa Organizacja Zdrowia)
Trzy podstawowe objawy depresji:
- Obniżony nastrój.
- Anhedonia (brak odczuwania przyjemności).
- Anergia (brak energii).
Siedem objawów dodatkowych: 1. Negatywna ocena własna. 2. Poczucie winy. 3. Myśli i zachowania samobójcze. 4. Niesprawność intelektualna. 5. Zaburzenia aktywności. 6. Zaburzenia snu. 7. Zaburzenia apetytu i masy ciała.
Depresja staje się prawdopodobna, jeżeli występują co najmniej cztery objawy, w tym dwa objawy podstawowe i trwają nieprzerwanie co najmniej 2 tygodnie.
Przyczyną depresji jest zaburzenie funkcjonowania neuroprzekaźników głównie serotoniny i noradrenaliny (leki powodują wzrost poziomu serotoniny a przez to poprawę samo-
poczucia).
DEPRESJA SAMA NIE PRZEMINIE! Depresję należy jak najszybciej rozpoznać i leczyć, gdyż:
- choroba jest ogromnym obciążeniem dla chorego,
- ogranicza zdolność do nauki i pracy,
- negatywnie wpływa na przebieg innych schorzeń.
Leczenie depresji to psychoterapia i/lub farmakoterapia. Leki przeciwdepresyjne są bezpieczne i skuteczne. Jest to choroba uleczalna, ale leczenie jej wymaga czasu. Efekty leczenia wstępują po 2-4 tygodniach zażywania pełnej dawki terapeutycznej leku. Po uzyskaniu poprawy należy
kontynuować leczenie ok. 6 miesięcy, a nawet dłużej celem utrwalenia uzyskanego efektu. Bardzo ważną rolę w leczeniu odgrywa rodzina i otoczenie pacjenta. Rodzina i przyjaciele powinni wspierać chorego a nie krytykować, rozumieć, że nie jest on w stanie wykonywać codziennych obowiązków, że nie symuluje oraz, że leczenie wymaga czasu.
Na depresję może zachorować każdy, bez względu na wiek, wykształcenie i status materialny. Depresja to nie choroba psychiczna, to nie oznaka słabości, to nie coś wstydliwego. Jest to choroba, która może być jednym z najcięższych cierpień doznanych w życiu, może też stać przyczyną śmierci.